"Endanik" Youth Creative Center SNCO (in Gyumri) was founded in 1991 and aims to solve the problems of teenagers from Gyumri.
The aim of the center is to fulfill additional teaching and educational function, by organizing the free time of youth and creating conditions to develop their interests, to build up their spiritual, creative abilities, aesthetic, physical, patriotic and military education, to give them knowledge about ecology and applied sciences.
The Center creates conditions to develop schoolchildren’s preferences and abilities, to prevent deviation in their behavior, to strengthen and maintain their health.
The activities of the Center are based on the principles of democracy, humanism combining both national and universal values, free person development, self-government and secular education.
In the library's "Attic" hall, the students of the miniature painting group of "Endanik" Center, under the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of the Republic of Armenia, presented their understanding of literary works from the perspective of art history.
As part of the program dedicated to International Radio Day, titled "Media and People," the students of the media literacy, creative journalism, etiquette, and speech mastery groups visited "Radio Mariam."
The Armenian Apostolic Church celebrates the Feast of the Presentation of Jesus to the Temple (Tearrendz) on February 14, commemorating the 40-day-old Jesus being presented to the Temple. The feast is also known as Trndez.
The students of "Endanik" Center's soft skills and hairstyling groups visited the "ART" beauty salon.