«Ընտանիք» երիտասարդական ստեղծագործական կենտրոն ՊՈԱԿ-ը (Գյումրիում) հիմնադրվել է 1991 թվականին և նպատակ ունի լուծել գյումրեցի դեռահասների խնդիրները:
Կենտրոնի նպատակն է կատարել լրացուցիչ ուսուցողական գործառույթ՝ կազմակերպելով երիտասարդների ազատ ժամանակը և պայմաններ ստեղծելով նրանց հետաքրքրությունները զարգացնելու, նրանց հոգևոր, ստեղծագործական կարողությունները, գեղագիտական, ֆիզիկական, հայրենասիրական և ռազմական դաստիարակությունը զարգացնելու, էկոլոգիայի և գիտելիք տալու համար: կիրառական գիտություններ
Կենտրոնը պայմաններ է ստեղծում՝ զարգացնելու դպրոցականների նախասիրությունները և կարողությունները, կանխելու նրանց վարքագծի շեղումները, ամրապնդելու և պահպանելու նրանց առողջությունը ազգային և համամարդկային արժեքներ, անձի ազատ զարգացում, ինքնակառավարում և աշխարհիկ կրթություն։
Գրադարանի «Վերնահարկ» սրահում ՀՀ ԿԳՄՍՆ «Ընտանիք» ՄՊՍ կենտրոնի մանրանկարչության խմբակի սաները ներկայացրին գրական ստեղծագործությունների ընկալումը արվեստագիտության տեսանկյունից:
Ռադիոյի միջազգային օրվան նվիրված «Մեդիան և մարդիկ» խորագրով ծրագրի շրջանակում՝ մեդիագրագիտության, ստեղծագործական լրագրության, բարեկրթության և խոսքի վարպետության խմբակի սաներն այցելեցին «Ռադիո Մարիամ»:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին՝ փետրվարի 14-ին, նշում է Տեառնընդառաջի տոնը՝ 40-օրական Հիսուսի ընծայումը Տաճարին: Տեառնընդառաջն այլ կերպ անվանվում է նաև Տրնդեզ:
«Ընտանիք» ՄՊՍ կենտրոնի փափուկ հմտությունների և վարսավիրական արվեստի խմբակների սաներն այցելեցին «ԱՐՏ» գեղեցկության սրահ:
«Հայրենիքին քո ուժը տուր» խորագրով ցուցահանդեսը Գյումրու «BenArt» արվեստանոցում բացվեց մեկ րոպե լռության հարգանքի տուրքով՝ արցախյան երեք պատերազմներում զոհված հերոսների հիշատակին:
Նորանկախ պետականության ամենամեծ նվաճումը՝ Հայոց բանակի կազմավորումն է: Հունվարի 28-ը թերևս յուրաքանչյուրիս տոնն է, և կենտրոնում անցկացված՝ «Ամեն մի հայ Հայաստան է» խորագրով սեմինար-միջոցառումը նվիրումն է այն հայորդիների, ովքեր երկրի անվտանգության ու պաշտպանության թիվ մեկ երաշխավորն են: